حد فاصل بین دو آزمایش بستگی به نتایج ارزیابی ها و وجود عوامل بر هم زننده در خصوص خطر بروز شکستگی دارد. بطور حتم، شمول نتایج تست دی.اکس.آ بر دقت پیش بینی ها می افزاید. پیش از شروع هر گونه برنامه ورزشی با پزشک خود مشورت کنید. باز هم پیش از مصرف مکمل با پزشکتان صحبت کنید. از داروهایی استفاده می کنید که می دانید باعث از بین رفتن استخوان می شوند از جمله: کورتیکواستروئیدها مثل پردنیزولون، داروهای مختلف ضد تشنج از قبیل دیلانتین و باربیتورات های خاص و یا مواد جایگزین هورمون تیروئید با دوزهای بالا. آزمایش سنجش تراکم مواد معدنی استخوان که گاهاً با عنوان آزمایش سنجش تراکم استخوان از آن نام برده می شود، نشان می دهد که آیا شما پوکی استخوان دارید یا خیر. حتماً قبل از انجام آزمایش هرگونه دغدغهای که دارید را با پزشکتان در میان بگذارید.

Z Score در تراکم استخوان
هدف از این تحقیق بررسی قدرت روش سنجش تراکم در مقایسه با روش DEXA در تشخیص استئوپروز و استئوپنی در تراکم استخوان باید چند باشد زنان ایرانی است. این هورمون ها همچنین از بیماری قلبی جلوگیری کرده و عملکردهای شناختی و ادراری را بهبود می بخشد. درمان جایگزینی استروژن، تعدیل کننده های انتخابی گیرنده استروژن، کلسی تونین و بیس فسفونات ها به همه بیماران مبتلا به پوکی استخوان این شانس را میدهند که نه تنها توده استخوانی را افزایش دهد، بلکه خطر شکستگی را به طور چشمگیری کاهش دهد. وی خاطرنشان کرد: در بیماران روماتیسمی یا افرادی که به علل مختلف دچار شکستگیهای مکرر مچ دست میشوند، سنجش تراکم استخوان مچ دست کمک کننده است. کاهش قد و ظاهر خمیده یک فرد مبتلا به پوکی استخوان نتیجه از بین رفتن نسبی مهره های ضعیف شده است. دنوزوماب با تزریق کم عمق ، دقیقاً در زیر پوست ، هر شش ماه یک بار تجویز می شود.

T Score در تراکم استخوان
در زنان ۶۵ سال به بالا با امتیاز T بین ۵۰/۱- تا ۹۹/۱- که فاقد عوامل برهم زننده در ارتباط با ضایعات استخوانی می باشند، آزمایش دی.اکس.آ باید در حد فاصل ۳ تا ۵ سال دوباره تکرار شود. اگر امتیاز T بین ۲- تا ۴۹/۲- باشد و یا فرد داروهایی مصرف کند که از تراکم استخوان ها بکاهد و یا مبتلا به شرایطی باشد که سلامت استخوانها را تهدید کند، آزمایش سنجش استخوان باید هر ۲ سال یکمرتبه تکرار شود. بیس فسفونات ها که شامل آلندرونات میشوند به طور مشخص باعث افزایش توده استخوانی شده و از شکستگی استخوان لگن و ستون مهره جلوگیری میکند. این روش در ارزیابی میزان کاهش تراکم استخوان و طرحریزی برنامه درمانی جهت پیشگیری و درمان این عارضه به پزشک کمک میکند. به این گروه از افراد توصیه می شود، با اتخاذ تدابیر لازم، از ابتلا به پوکی استخوان پیشگیری نمایند.

تراکم استخوان Bmd
و ۱- است. افراد با این امتیاز نیاز به درمان ندارند و کافیست با اتخاذ تدابیر لازم، شامل مصرف مقادیر متناسب کلسیم و ویتامینD و نیز انجام تمرینات وزنه ای، از بروز پوکی استخوان در آینده پیشگیری نمایند. با این حال انجام این تست به افراد سالم توصیه نمی شود. این معیار برای افراد بزرگسال (بالای20 سال) تعریف شده است. دیگران نیز هر دو سال یکمرتبه نیازمند انجام آزمایش هستند. درهمه زنان با سن 65 سال یا بیشتر. ورزش های تحمل کننده وزن مثل راه رفتن، دویدن نرم، راه رفتن طولانی، بالا رفتن از پله ها، رقصیدن، ورزش با تردمیل و وزنه زدن احتمالا بهترین ورزش ها هستند.

ایندکسر