[ad_1]

تصویب اولین واکسن Covid-19 در ایالات متحده در آخر هفته به عنوان آغاز پایان همه گیری مورد استقبال قرار گرفت. اما راه بین ارائه اولین دوزها و واکسیناسیون گسترده با نرخ هایی که باعث جلوگیری از شیوع ویروس کرونا می شود ، کاملاً روشن نیست. علاوه بر چالش های لجستیکی در انتشار واکسن ، افراد باید برای پذیرش آن نیز آماده باشند. در اواخر ماه نوامبر ، 37 درصد از آمریکایی ها گفتند که چنین نیستند.

دو اقتصاددان برجسته ، N. Gregory Manchiu و Robert Litan و سیاستمداران جان دلانی و Andrew Young پیشنهاد پرداخت یا پرداخت هزینه پرداختن به واكسن را به آمریكایی ها داده اند. در نگاه اول ، این یک ایده منطقی به نظر می رسد. اقتصاد به ما می آموزد که مردم به محرک ها پاسخ می دهند. اما تحقیقات رفتاری نشان می دهد این استراتژی می تواند نتیجه معکوس دهد.

انسان به محرک هایی مانند موش ها که اهرم های غذا را تحت فشار قرار می دهند ، پاسخ نمی دهد. آنها سعی می کنند معنی پرداخت پیشنهادی را تفسیر کنند. در این حالت ، پیشنهاد ممکن است حاکی از آن باشد که واکسن هیچ ارزشی ندارد.

تحقیقات ذکر شده در مقاله ای تحت عنوان “تام سویر و ارزش سازی” (اشاره به بخشی از کتاب مارک تواین که در آن تام دوستان خود را متقاعد می کند که سفیدکاری حصار فعالیت مطلوبی است) نشان داده است که وقتی مردم این کار را نکنند مطمئن باشید که چیزی خوب یا بد است ، احتمال پرداخت به آنها کمک می کند تا تصمیم منفی بگیرند.

در یك مطالعه ، یك استاد از دانشجویان خود س askedال كرد كه آیا آنها در كتاب خواندن برگ علف از والت ویتمن شرکت می كنند یا خیر ، به نیمی از دانشجویان برای حضور در قرائت هزینه پرداخت می كنند ، در حالی كه نیمی دیگر از آنها می پرسید كه آیا برای حضور در این دانشگاه هزینه می دهند یا خیر. پرداخت های پیشنهادی علاقه کمتری به شرکت را از بین می برد. برای کسانی که از واکسیناسیون مطمئن نیستند ، مانند کسانی که مطمئن نیستند در یک شعرخوانی شرکت می کنند ، پرداخت به احتمال زیاد این پیام را می دهد که این کاری است که شما نمی خواهید بدون جبران آن انجام دهید.

همچنین افراد احتمالاً از پرداخت این نتیجه می گیرند که ممکن است واکسن خطرناک باشد. در مطالعه ما با کوین ولپ و الکس لندن ، دریافتیم که مردم به طور طبیعی قبول می کنند که پرداخت ها خطر را نشان می دهند. در یک سری آزمایشات ، ما آزمایشات بالینی را توصیف کردیم که مبالغ مختلفی را برای شرکت در مطالعه ای که شامل یک روش آزمایش ناشناخته است ، ارائه می دهد. دريافتيم كه مردم معتقدند كه ريسك تحقيقات هنگامي كه مبلغ پرداختي بيشتر باشد ، بيشتر است ، اگرچه توصيف رويه هاي تحقيق در غير اين صورت يكسان هستند. پرداخت هزینه برای افراد برای واکسیناسیون نیز می تواند آنها را به این نتیجه برساند که خطرناک تر از آن است که تصور می کنند.

تا به امروز ، کاندیداهای اولیه Pfizer و Moderna برای واکسن Covid-19 ایمن و موثر هستند ، شواهدی که قبلاً به تأیید Pfizer منجر شده است. اگرچه پرداخت های مستقیم واکسیناسیون ممکن است در کوتاه مدت جذب برخی افراد را افزایش دهد ، اما اثراتی که توضیح داده شد در نهایت می تواند نتیجه کاملاً معکوس اثرات مورد نظر باشد ، به ویژه برای کسانی که مطمئن نیستند که آیا خطرات واکسیناسیون بیشتر از فواید آن است.

علاوه بر اینکه واکسن خطرناک تر به نظر می رسد ، پرداخت همچنین می تواند باعث شود که واکسن برای اهداف فداکارانه کمک به دیگران کمتر شود. تحقیقات نشان می دهد که پرداخت هزینه های نوع دوستی به افراد اغلب بازپرداخت می شود. در یک مطالعه ، دانش آموزان دبیرستانی اسرائیلی که در یک روز خاص از سال کمک های خیریه می کردند ، وقتی به آنها کمیسیون کمی پرداخت می شد ، پول کمتری جمع می کردند.

گزارش مطالعه با عنوان “به اندازه کافی پرداخت کنید یا اصلاً پرداخت نکنید” می گوید مبلغ پرداختی برای انگیزه دادن به دانشجویان بسیار ناچیز است ، اما به اندازه کافی برای ایجاد سوال در مورد انگیزه دانشجویانی که پول زیادی جمع کرده اند ، هر دو در ذهن برای افرادی که این دانشجویان را مشاهده می کنند ، و شاید حتی توسط خود مجموعه دارها. همین منطق نشان می دهد که پرداخت به افراد برای واکسیناسیون ممکن است انگیزه کسانی را که انگیزه نوع دوستانه دارند یا مایلند چنین نگاه کنند کاهش دهد.

یک رویکرد امیدوار کننده تر ممکن است انجام فعالیتهای مورد نظر ، مانند مسافرت ، وابسته به واکسیناسیون باشد. شرکت هواپیمایی استرالیایی Qantas گزارش داد که این شرکت و دیگر شرکت های هواپیمایی در حال بررسی این هستند که واکسیناسیون را به عنوان یکی از ضروریات سفرهای هوایی بین المللی در نظر بگیرند. اگر واکسیناسیون با نتایج دلپذیری مانند مسافرت و دسترسی به رویدادهای مهم عمومی همراه باشد ، خود واکسیناسیون ارزیابی مثبتی دریافت می کند. هنگامی که افراد مزایای مختلف واکسیناسیون را درک می کنند ، بدبینی احتمالاً تبخیر می شود ، حداقل برای برخی از آنها.

در نهایت ، شرایط انتشار واکسن ممکن است نگرش نسبت به آن را شکل دهد. با توجه به پیچیدگی تولید و توزیع واکسن ، تقریباً مطمئناً ماهها کم خواهد بود. دلیل نقره این است که بسیاری از مطالعات بازاریابی نشان می دهد کمبود می تواند محرک عظیمی از تقاضا باشد. دیدن دیگران مشتاق به واکسیناسیون – ناامیدانه منتظر رسیدن به جبهه – می تواند باعث شود مردم ارزش بیشتری در واکسن ببینند و خودشان بخواهند.


جورج لوونشتاین استاد اقتصاد و روانشناسی در دانشگاه هربرت آ. سیمون ، کارنگی ملون است. سینتیا کریدر دانشیار بازاریابی در دانشکده تجارت اولین ، دانشگاه واشنگتن ، سنت لوئیس است.

[ad_2]

منبع: key-news.ir

ایندکسر