چدن ماده ای آهن با محتوای کربن بالا (کسر جرمی بیش از 2٪) است که این ماده را از فولاد متمایز می کند. چدن به راحتی قابل ریخته شدن است (نقطه ذوب کم ، ذوب با ویسکوزیته پایین ، …) ، اما با جعل نمی توان کار کرد زیرا سخت و شکننده است. از طرف دیگر ، ریخته گری فولاد نسبتاً دشوار است ، اما جعل آن بسیار آسان است. ماشینکاری چدن به درجه دقیق بستگی دارد. برای چدن با گرافیت پوسته ای – رایج ترین نوع – خوب است. مقاومت آن کمتر از فولاد ریخته گری است ، اما میرایی آن بیشتر است.

 

خواص

چدن گروهی از آلیاژهای آهن و کربن با نسبت زیاد کربن (> 2٪) است. بسیاری از گریدها همچنین حاوی سیلیسیم هستند که قابلیت ریخته گری را بهبود می بخشد ، و همچنین سایر ترکیبات آلیاژ مانند منگنز ، کروم یا نیکل است. بین یکدیگر تمایز قایل می شود

 

چدن خاکستری (چدن خاکستری) ، که در آن کربن به شکل گرافیت رخ می دهد. سطوح شکستگی خاکستری به نظر می رسد.

چدن سفید ، که در آن کربن به صورت کاربید به شکل سمنتیت (Fe3C) ظاهر می شود. سطوح شکستگی سفید است.

چگالی چدن حدود 7.2 گرم در سانتی متر مکعب است و از چگالی فولاد یا آهن خالص (85/7 گرم در سانتی متر مکعب) کمتر است. این ماده دارای ذوب قابل توجهی پایین تر از فولاد در محدوده یوتکتیک حدود 1150 درجه سانتیگراد است ، اما به دلیل محتوای کربن زیاد ، نمی توان آن را جعل کرد ، زیرا این امر منجر به سختی و شکنندگی زیاد و پلاستیک پذیری کم می شود. مذاب نازک است ، بنابراین ریختن آن آسانتر از مذاب فولاد با ویسکوزیته بالاتر است. در ریخته گری ها بیشتر در کوره کوبولا ذوب می شود.

 

قطعات چدن نسبت به فولاد در برابر خوردگی مقاوم ترند ، خصوصاً اگر پوست چدن سالم است. مقاومت در برابر خوردگی را می توان با افزودن سیلیسیم ، کروم و نیکل به آلیاژ افزایش داد.

 

یک روش ساده برای بررسی کیفیت چدن خاکستری ضربه زدن به یک لبه زاویه دار راست با یک چکش است: این باید بدون پاره شدن لبه یک اثر ماندگار داشته باشد.

 

مرتب کردن

ساده ترین و متداول ترین نوع چدن ، چدن با گرافیت لایه ای است (که مطابق با استاندارد فعلی اروپا EN 1561 “GJL” یا قبل از آن طبق DIN 1691 “GGL”) ، که در آن گرافیت به صورت نازک است ، لاملهای شکل نامنظم. این لاملا ها هنگام قرار گرفتن در معرض بارهای کششی به عنوان شکاف عمل می کنند ، بنابراین مقاومت کششی نسبتاً کم است (“نقاط شکست از پیش تعیین شده”). در مقابل مقاومت کششی ، انتقال تنش فشاری بسیار بهتر است. مقاومت فشاری حدود 4 برابر بیشتر از مقاومت کششی است.

 

چدن خاکستری به دلیل عدم تحرک در ساختار غیر یکنواخت با لایه های گرافیتی و تنش های داخلی ، خاصیت پلاستیکی قابل تشخیصی ندارد – این ماده ماده ای شکننده با هدایت حرارتی خوب ، خواص میرایی خوب و به دلیل شکنندگی ، ابعاد مناسب است. ثبات. بنابراین ، چدن خاکستری به ویژه برای تخت و ماشین آلات و قاب مناسب است بعلاوه ، خواص روانکاری خود مزیت وجود دارد اگر بتوان لاملها را از طریق ماشینکاری برش داد و خود گرافیت یا مواد روان کننده دیگر را در محل خود “ذخیره” کرد.

ایندکسر