با گل اسپاتی‌فیلوم محل کار یا منزل خود را با قاشق تزئین کنید! نام گل اسپاتی فیلوم ( Spathiphyllum ) از کلمات یونانی برای قاشق (spath) و برگ (phyllon) گرفته شده است که به برگ قاشق مانند اشاره دارد. این گیاه در دهه 1870 توسط گوستاو والیس، شکارچی گیاهی که برای جیمز ویچ و پسران در لندن کار می کرد، به اروپا آورده شد.

در این مقاله قصد داریم به معرفی گل اسپاتی‌فیلوم بپردازیم، روش های نگهداری و تکثیر آنها را شرح دهیم و نگاهی به خرید آن بیاندازیم. در آخر 4 نوع گل اسپاتی فیلوم را نام خواهیم برد.

یکی از گونه ها، S. wallisii، به نام او نامگذاری شده است. گونه های گل اسپاتی فیلوم با اینکه همه با هم تفاوت هایی دارند، اما بین آن ها یک ویژگی مشخصی وجود دارد: اسپات ها. برخی از محبوب ترین گونه ها در میان باغبان های خانگی عبارتند از S. cochlearispathum، S. floribundum، S. montanum و S. wallisii.

 گل اسپاتی فیلوم

معرفی گل اسپاتی فیلوم

گل اسپاتی فیلوم نماد امید، آرامش و شکوفایی است و یکی از محبوب ترین گیاهان گلدار آپارتمانی محسوب میشود. نگهداری اسپاتی فیلوم آسان است و شما می توانید برای بهبود کیفیت هوا در خانه از این گیاه استفاده کنید.  گل اسپاتی فیلوم بومی جنگل های بارانی کلمبیا و ونزوئلا هستند.

این گیاه دارای برگ های براق، سبز تیره و گل های سفید با اسپات های غلاف مانند است. برای نگهداری اسپاتی فیلوم باید نور خورشید و رطوبت زیادی برای این گیاه مهیا کنید. تکثیر اسپاتی فیلوم نسبتاً مستقیم است و از طریق تقسیم بخش های گیاه مادر به دست می آید.

شکوفه های این گیاه در اوایل تابستان ظاهر می شوند و در طول سال به شکوفایی خود ادامه می دهند. بیشتر واریته های داخلی 16 اینچ هستند، اگرچه برخی از ارقام در فضای باز می توانند تا 6 فوت ارتفاع در آب و هوای گرم و مرطوب رشد کنند.

 

شناسنامه گل اسپاتی فیلوم

نام لاتین :

Spathiphyllum

محل پیدایش :

کلمبیا

نوع گیاه :

گیاه گلدار آپارتمانی

نیاز نور :

روشن و غیر مستقیم

میزان رطوبت :

نیاز به رطوبت بالا

 

نگهداری اسپاتی فیلوم

خرید اسپاتی فیلوم برای بسیاری از موقعیت ها انتخاب مناسبی باشد. اگر اصول نگهداری اسپاتی فیلوم را بدانید این گل ها ماندگاری زیادی دارند. در ادامه به نکات نگهداری اسپاتی فیلوم می پردازیم.

1) نور :

در حالت ایده‌آل، گل اسپاتی فیلوم را در مکانی نگه داری کنید که نور روشن و غیرمستقیم دریافت ‌کند. یک پنجره رو به شرق برای نگهداری اسپاتی فیلوم عالی است. زیرا گیاه در معرض آفتاب روشن صبحگاهی قرار می گیرد.

انتخاب یک پنجره رو به شمال نیز انتخاب خوبی برای یک این گیاه خواهد بود. گیاه اسپاتی فیلوم را از مناطقی که در طول روز در معرض نور مستقیم خورشید قرار می‌گیرند دور نگه دارید. زیرا نور خورشید ممکن است بیش از حد آنها را خشک کند.

گل اسپاتی فیلوم

2) آبیاری :

وقتی نوبت به آبیاری گل اسپاتی فیلوم می رسد، قوام خاک مهم است. خاک را کمی مرطوب نگه دارید، اما بیش از حد آبیاری نشود. این گل می‌توانند زمان کوتاهی خاک خشک را تحمل کند. اما اگر آب یا رطوبت کافی نداشته باشند، نوک برگ‌هایشان قهوه‌ای رنگ می‌شود.

اسپاتی فیلوم وقتی تشنه است، برگ هایش شروع به افتادن می کند. هنگامی که گیاه بی حال به نظر میرسد خاک را تست کنید. اگر خشک بود، زمان آبیاری مجدد است.

اسپاتی فیلوم به مواد شیمیایی که معمولاً در آب لوله کشی یافت می شوند، مانند فلوراید حساس هستند. چون باعث قهوه ای شدن نوک برگ ها شود. در صورت امکان از آب فیلتر شده با دمای اتاق استفاده کنید.

 

3) رطوبت:

گل اسپاتی فیلوم برای رشد به رطوبت بالایی نیاز دارد. قرار دادن گلدان در بالای سینی شن مرطوب، می تواند به افزایش رطوبت اطراف گیاه کمک کند.

گل برگ قاشقی

4) کود دهی:

گل اسپاتی فیلوم به کود دهی سنگین نیازی ندارند، بنابراین فقط گاهی اوقات کمی کود دهید. برای تکثیر اسپاتی فیلوم و رشد این گیاه در فصل بهار و تابستان، هر 6 هفته یا بیشتر با یک کود متعادل از گیاهان آپارتمانی، کود دهی کنید.

5) دما:

گل اسپاتی فیلوم گیاهی استوایی است، بنابراین آنها را در دمای بالاتر از 60 درجه فارنهایت (16 درجه سانتیگراد) و دور از پنجره های سرد نگهداری کنید. بهترین دما برای رشد این گیاه دمای بالاتر از 70 درجه فارنهایت (21 درجه سانتیگراد) می باشد.

تکثیر اسپاتی فیلوم به چه صورت است ؟

تکثیر اسپاتی فیلوم از طریق قلمه های برگ یا ساقه امکان پذیر نیست. اما می توان آن ها را به راحتی از طریق تقسیم در هر فصلی تکثیر کرد.

تکثیر گل چمچه‌ای

یک باغبان باتجربه به راحتی می توانید این گیاهان را از طریق بذر تکثیر کند. اما گیاهانی که از این طریق رشد داده میشوند، چندین سال طول می کشد تا گل دهند. در زیر، نحوه تکثیر اسپاتی فیلوم را یاد بگیرید.

1) مرحله 1:

یک گلدان تمیز به قطر کمتر از 15 سانتی متر آماده کنید و آن را با خاک تازه پر کنید.

2) مرحله 2:

گیاه مادری را از گلدان خارج کرده سپس خاک اطراف ریشه را با دقت جدا کنید. کشیدن خیلی سریع ریشه ها می تواند آنها را پاره کند که ممکن است پس از تکثیر باعث رشد ضعیف آنها شود.

با استفاده از انگشتان خود، ریشه ها را به آرامی از هم جدا کنید و به دنبال یک دسته ریشه با چندین برگ بگردید.

3) مرحله 3:

با استفاده از تیغه باغبانی تمیز و تیز، ریشه هایی را که قسمت برگ دار را به گیاه مادر متصل می کند، ببرید. بسته به اندازه گیاه مادری، ممکن است بتوانید چندین توده را ببرید.

گیاه اسپاتی فیلوم

4) مرحله 4:

گیاه را در گلدان بکارید و گیاه مادر را با خاک تازه بکارید.

5) مرحله 5:

گیاه جدید را آبیاری کنید و آن را در یک فضای گرم با نور زیاد و غیرمستقیم در حالی که با گلدان جدید خود سازگار می شود نگهداری کنید. خاک را برای چند هفته مرطوب نگه دارید تا زمانی که گیاه ایجاد شود. به مراقبت از گیاه جدید طبق معمول ادامه دهید. 

خرید اسپاتی فیلوم

خرید اسپاتی فیلوم می تواند برای بسیاری از موقعیت ها انتخاب مناسبی باشد. چه بخواهید یک گیاه گلدار برای خانه تهیه کنید، چه یک گیاه همدردی یا گل برای مردان، به فکر سفارش و خرید اسپاتی فیلوم باشید.

با وجود گل‌های سفید زیبا که در این گیاهان سبز شکوفا می‌شوند، آنها گلهای زیبایی برای خانه یا محل کار هستند. گل های اسپاتی فیلوم نیز برای مدت طولانی دوام می آورند که فوق العاده است.

برای سفارش این گل می توانید آن را تهیه کنید. علاوه بر مشاهده قیمت اسپاتی فیلوم میتوانید انواع اسپاتی فیلوم را ببینید.

 

انواع گل اسپاتی فیلوم

 

اسپاتی فیلوم  Piccolino

نام گیاه شناسی: Spathiphyllum Piccolino

Piccolino” یک گونه کوتوله و جمع و جور Spathiphyllum است. این گیاه دارای برگ های سبز تیره براق با شکوفه های سفید خالص است.

 اسپاتی فیلوم پیکولینو

 اسپاتی فیلوم پاتریشیا

نام گیاه شناسی: Spathiphyllum Patricia

این تنوع جمع و جور برگ‌های سبز پررنگ و شکوفه‌های سفید را به نمایش می‌گذارد و یک نمایشگر متضاد عالی ایجاد می‌کند که به زیبایی در فضای شما می‌درخشد.

اسپاتی فیلوم پاتریشیا 

 سونیا اسپاتی فیلوم

نام گیاه شناسی: Spathiphyllum Sonia

این گونه زیبا گل اسپاتی فیلوم به دلیل ساختار کوچک و شکوفه های سفید جذابش از دیگر گل های اسپاتی فیلوم متمایز می شود.

 گل اسپاتی فیلوم سونیا 

فرشته کوچک اسپاتی فیلوم

نام گیاه شناسی: Spathiphyllum Little Angel

“فرشته کوچولو” یک نمونه کوتوله فشرده است که براکت ها را راحت تر از سایر گونه های قدیمی رشد می دهد. برگها سبز تیره و براق هستند.

گل اسپاتی فیلوم فرشته کوچک 

جمع بندی

گل اسپاتی فیلوم یکی از زیباترین گیاهان گلدار آپارتمانی است، که در مکان های کم نور رشد می کند و در حین رشد هوا را تصفیه می کند. آنها به نگهداری کمی نیاز دارند و گیاهانی بسیار بخشنده هستند.

در این مقاله درباره‌ی گل اسپاتی‌فیلوم توضیحات جامعی خدمت شما عزیزان دادیم. همین‌‍طور چگونگی تکثیر و نگهداری این گیاه چشم نواز را شرح دادیم.

در آخر در باره‌ی نحوه‌ی خرید آن توضیحاتی را به شما عزیزان بازگو کردیم و 4 نوع از زیباترین گل های اسپاتی فیلوم را نام بردیم.

اگر به طور تصادفی آن را بیش از حد آبیاری کنید یا بیش از حد در معرض نور خورشید قرار دهید، گیاه به شما خواهد گفت که خوشحال نیست. پس از تنظیم مراقبت از گیاه خود، اسپاتی فیلوم شما به سرعت بهبود می یابد.

اگر دوستانی را می‌شناسید که به نگهداری این گیاه گلدار علاقه مند هستند، می‌توانید با به اشتراک گذاشتن این مقاله به آنها کمک کنید.

ایندکسر