مزایای توجه به شمع خودرو

یکی از قطعات مهم که در تولید قدرت و احتراق کامل تاثیر بسزایی دارد ، شمع خودرو است . شمع‌ در خودروها به ‌دو نوع گرم و سرد تقسیم می‌ شود که کمپانی خودروساز براساس طراحی محفظه سیلندر توصیه به ‌استفاده از نوع خاصی از آن می‌ کند . یکی از قطعات مهم که در تولید قدرت و احتراق کامل تاثیر بسزایی دارد ، شمع است . اما زمانی که شمع مورد توصیه کمپانی استفاده نشود ، ابتدا نوک شمع دچار سایش شده و سپس پلاتین آن از بین خواهد رفت .

در این حالت فعالیت پیشرانه عادی نخواهد بود و به ‌اصطلاح ریپ می‌ زند . اما ماجرا به‌ اینجا ختم نمی ‌شود و این ایراد دو مشکل دیگر را برای خودرو ایجاد خواهد کرد .

نخست ‌اینکه در فصل گرما مقدار دمای کاری پیشرانه به ‌شدت افزایش می ‎یابد و سبب جوش آوردن خودرو خواهد شد . زیرا احتراق کامل در پیشرانه شکل نگرفته و مانع از انتقال بهتر نیرو توسط سایر سیلندرها خواهد شد .

همچنین مقدار مصرف سوخت خودرو به‌ دلیل احتراق ناقص افزایش می‌ یابد که این حالت سبب افت توان موتور نیز خواهد شد . بنابراین بهتر است هر 15 هزارکیلومتر شمع ‌ها را تعویض کنید .

معیوب بودن شمع خودرو و ضعیف شدن پلاتین دهانه شمع باعث ضعیف شدن جرقه در داخل اتاق احتراق موتور می شود و در نتیجه باعث خام سوزی موتور و بالا رفتن دمای موتور و پایین آمدن راندمان پیشرانه خودرو می شود که از آن طرف دود سیاه از اگزوز خارج می شود و از طرف دیگر مصرف بنزین ماشین بالا می رود  .

شمع های مناسب خودرو شما در فروشگاه اینترنتی تاپیک کالا

ایندکسر