خشونت جنسی در درگیری “جمعیت ها را به وحشت می اندازد، زندگی ها را نابود می کند و جوامع را ویران می کند” |


در پیام خود به مناسبت روز جهانی مبارزه با خشونت جنسی در منازعات، آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد همچنین خاطرنشان کرد که عاملان به ندرت با عواقب اعمال خود روبرو می شوند.

“این بازماندگانی که بار انگ و ضربه روحی را در طول زندگی خود به دوش می کشند و اغلب قربانی هنجارهای مضر اجتماعی و سرزنش قربانی می شوند.“.

در حمایت بایستید

و ویرجینیا گامبا، نماینده ویژه کودکان و درگیری های مسلحانه، گفت که در حالی که حداقل 14200 کودک به عنوان قربانیان خشونت جنسی تایید شده اند، این “تنها نوک کوه یخ” است.

آقای گوترش شهادت داد: “ما در همبستگی می ایستیم… از آسیب پذیرترین زنان، دختران، مردان و پسران حمایت می کنیم که در بحبوحه بحران های بشردوستانه برای زندگی در شرافت و صلح تلاش می کنند، از جمله با افزایش حمایت از قربانیان و آوارگان. افراد؛ کسانی که در برابر قاچاق انسان و استثمار جنسی آسیب پذیر هستند.

او افزود که مناطق روستایی با سیستم های دفاعی ضعیف نیز باید به کانون حمایت های بیشتر تبدیل شوند.

این به معنای تقویت سیستم‌های عدالت ملی برای محاکمه مجرمان، ارائه حمایت‌های پزشکی و روانی اجتماعی به قربانیان و حمایت از حقوق بازماندگان است.

علاوه بر این، حمایت از سازمان‌های جامعه مدنی تحت رهبری زنان برای رفع موانع اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی در برابر حفاظت، برابری و عدالت و رسیدگی به علل ریشه‌ای خشونت جنسی در درگیری‌ها ضروری است.

با اراده سیاسی و منابع مالی بیشتر، می‌توانیم حرف را با عمل تطبیق دهیم و یک بار برای همیشه به آفت خشونت جنسی در درگیری پایان دهیم.“، – تاکید دبیر کل.


یک چهارم موارد گزارش شده خشونت جنسی ناشی از درگیری در سودان جنوبی شامل کودکان می شود.

© یونیسف/Mackenzie Knowles-Coursin

یک چهارم موارد گزارش شده خشونت جنسی ناشی از درگیری در سودان جنوبی شامل کودکان می شود.

نجات نسل های بعدی

همزمان، پرامیلا پتن، نماینده ویژه سازمان ملل در امور خشونت جنسی در درگیری‌ها، به همراه جوزپ بورل، نماینده عالی اتحادیه اروپا در امور خارجی و سیاست امنیتی، فراخوان مشترکی را از جامعه بین‌المللی برای کمک صادر کردند. ریشه کن کردن خشونت جنسی مرتبط با درگیری، و “نسل های آینده را از این بلا نجات دهید.”

حتما بخوانید:  گوشی هوشمندی که ده سال عمر می کند؟ بله امکان دارد.

زمان آن فراتر از رویکرد واکنشی و پرداختن به علل ریشه ای و عوامل نامرئی خشونت جنسی استدر بیانیه مشترک آنها آمده است … و همچنین هنجارهای اجتماعی مضر مربوط به تکریم، شرمساری و سرزنش قربانیان.

آنها از تأثیر جنگ در اوکراین بر جمعیت غیرنظامی و نگرانی شدید از شهادت های شخصی دلخراش و افزایش ادعاهای خشونت جنسی ابراز شوک کردند.

ما به شدت چنین جنایاتی را محکوم می کنیم و خواستار پایان فوری خشونت هستیم.»

افزایش نظامی شدن

از افغانستان گرفته تا گینه، مالی، میانمار و فراتر از آن، آنها توجه را به “اپیدمی کودتاها و تسلط نظامی” جلب کردند که “ساعت را در مورد حقوق زنان به عقب برگردانده بود.”

و با تشدید بحران های جدید، جنگ ها در جاهای دیگر از جمله در جمهوری آفریقای مرکزی، جمهوری دموکراتیک کنگو، سومالی، سودان جنوبی، سوریه و یمن ادامه می یابد.

هر کدام با سطوح هشدار دهنده خشونت جنسی مرتبط با درگیری مشخص شده اند که به عنوان ابزاری برای سرکوب سیاسی، ارعاب و سرکوب علیه شرکت کنندگان و فعالان خط مقدم استفاده می شود.

ایجاد یک محیط امن که در وهله اول از خشونت جنسی جلوگیری کرده و از آن جلوگیری کند بسیار مهم است و گزارش ایمن و پاسخ کافی را تضمین می کند. “پیشگیری بهترین شکل محافظت است، از جمله خود پیشگیری از درگیری.”

اقدام هدفمند

آنها می گویند که برای مقابله با خشونت جنسی، مشارکت سیاسی و دیپلماتیک فعال تری در آتش بس و توافقنامه های صلح، تحلیل تهدیدها، عدالت حساس تر به جنسیت و اصلاحات در بخش امنیتی مورد نیاز است. و برای تقویت صدای بازماندگان و جوامع آسیب دیده.

آنها گفتند: “در این روز، ما در تعهد تزلزل ناپذیر خود برای حمایت از بازماندگان و پایان دادن به مصونیت جنایتکاران متحد هستیم.” “جوامع باید بازماندگان را دارای حقوقی بدانند که باید در زمان جنگ و صلح مورد احترام و احترام قرار گیرند“.

حتما بخوانید:  برزیل آزمایش واکسن ویروس کرونا ویروس چینی ، CoronaVac را متوقف کرد

اجساد به میدان جنگ تبدیل می شوند

ناتالیا کانم، رئیس صندوق جمعیت سازمان ملل متحد، UNFPA، خاطرنشان کرد که “وقتی جنگ ها شروع می شود، وحشت و نابودی خشونت جنسی آغاز می شود.”

«جسد زنان و دختران به میدان جنگ تبدیل می‌شود. تجاوز به عنف به‌عنوان سلاح جنگی به‌عنوان یک سلاح جنگی استفاده می‌شود، مطمئناً مانند بمبی که ساختمانی را منفجر می‌کند یا تانکی که در میان جمعیت فرو می‌رود.»

او در مورد عواقب متعدد تجاوز جنسی، از بدن خسته تا ذهن آسیب دیده توضیح داد.

او گفت که این زنان را ساکت و شرمنده می کند، ترس و ناامنی را القا می کند و میراث ویرانگر ناتوانی طولانی مدت، عفونت های مقاربتی، از دست دادن درآمد، هزینه های مراقبت های بهداشتی و بدنامی برای بازماندگان به جا می گذارد.

“نقض حقوق بشر”

خانم کانم یادآور شد که خشونت جنسی “نقض حقوق بشر و یک جنایت بر اساس قوانین بین المللی بشردوستانه” است که هرگز نباید نادیده گرفته شود، توجیه شود یا به حداقل برسد. در واقع، اصلاً نباید اینطور باشد».

او گفت: “این مقیاس و فراگیر شدن نابرابری جنسیتی و خشونت مبتنی بر جنسیت در همه جوامع و در همه جا را نشان می دهد، که واقعیتی غیرقابل قبول است که تنها با بحران ها و درگیری ها تشدید می شود.”

همه زنان و دختران صرف نظر از شرایط خود، از حقوق مسلم برای امنیت، زندگی در صلح و کرامت، برخورداری از آزادی و برابری برخوردارند.

رئیس صندوق جمعیت ملل متحد متعهد شد که از تحقیقات متمرکز بر بازماندگان و پیگرد اتهامات مربوط به خشونت جنسی حمایت کند و “هر کاری که ممکن است برای شکستن نابرابری های جنسیتی که به همه اشکال خشونت مبتنی بر جنسیت دامن می زند” انجام دهد.