[ad_1]

روز دوشنبه ، برزیل آزمایش مرحله آخر واکسن چینی را متوقف کرد که پس از واکنش “نامطلوب جدی” از یک شرکت کننده ، در مسابقه ایجاد یک ضربه محافظ برای ویروس کرونا مورد علاقه جهانی قرار گرفت.

این تصمیم روز سه شنبه پس از آنکه رئیس جمهور جائر بولسونارو ، که از چین انتقاد کرد و واکسن CoronaVac آن را بی ارزش دانست ، تعلیق را یک پیروزی سیاسی خواند ، طوفانی سیاسی به پا کرد.

انستیتو بوتانتان ، انستیتوی برزیلی که از مطالعه CoronaVac حمایت می کند ، این تعلیق را غیرموجه خواند ، با این استدلال که این امر به علت مرگ یکی از شرکت کنندگان در فرآیند ایجاد شده است ، اما این مرگ مربوط به واکسن نبوده است.

گزارش پلیس دریافت شده توسط نیویورک تایمز می گوید مرگ این شرکت کننده ، که در 29 اکتبر رخ داده است ، به عنوان یک خودکشی در حال بررسی است. یک مقام ارشد دولتی در ایالت سائوپائولو ، که موسسه بوتانتان را اداره می کند ، گفت که این واقعیت باعث شد کارشناسان بهداشت در این موسسه به این نتیجه برسند که وی پرچم های قرمز در مورد ایمنی واکسن را برافراشته نکرده است.

سائو پائولو ، بزرگترین در برزیل ، توسط فرماندار جوآو دوریا ، رقیب سیاسی آقای بولسونارو ، هدایت می شود ، که از موضع سواره نظام رئیس جمهور در مورد همه گیری انتقاد کرده است.

گوستاو مندز ، مدیر داروسازی در آنویسا ، آژانس تنظیم کننده سلامت برزیل ، روز سه شنبه در مصاحبه ای گفت که نهادهای نظارتی هنوز نتیجه نگرفته اند که مرگ داوطلب با واکسن ارتباط ندارد.

وی گفت: “این یک احتیاط بود.” “متأسفانه ، این سیاست زده شده است.” وی افزود: “تعلیق مطالعه تا زمان کسب اطلاعات بیشتر از یک آژانس نظارتی انتظار نمی رود.”

CoronaVac ، توسط شرکت چینی Sinovac ساخته شده است ، یکی از 11 واکسن آزمایشی تولید شده توسط مشهورترین شرکت های دارویی جهان است که در حال حاضر در مرحله 3 هستند. در حالی که جهان با موج عمده دیگری از ویروس کرونا درگیر است. عفونت ها ، نژاد واکسن تشدید شده و حتی از ژئوپلیتیک شکسته نیز قابل رقابت است.

در همان روزی که برزیل Sinovac را قطع کرد ، Pfizer اعلام کرد که تجزیه و تحلیل اولیه مطالعات واکسن کرونا ویروس آن نشان می دهد که داروی آن بیش از 90 درصد در جلوگیری از ویروس عامل Covid-19 موثر است.

داروی Sinovac در چین به عنوان یک کاندیدای اصلی شناخته می شود. اما در تلاش های پکن برای ساخت اولین واکسن چین در بازارهای جهانی ، مقامات تعریف “استفاده اضطراری” را گسترش داده اند. آنها به ده ها هزار نفر اجازه داده اند واکسن Sinovac و دو واکسن محلی دیگر را دریافت کنند ، اگرچه آزمایشات فاز 3 هنوز تکمیل نشده است.

عوارض جانبی در مطالعات فاز 3 غیر معمول نیست. هر دو AstraZeneca و Johnson & Johnson آزمایشات خود را متوقف کردند پس از اینکه چندین داوطلب به طور جدی بیمار شدند ، شش هفته بعد در ماه اکتبر پس از نتیجه گیری مجدد ، آنها را از سر گرفتند. بیماری ها مربوط به واکسن ها نیستند.

در بیانیه ای که روز سه شنبه منتشر شد ، سینوواچ گفت كه موسسه بوتانتان “واقعه جدی” را كه ارتباطی با واكسن ندارد ، در نظر گرفت. این شرکت گفت که “از ایمنی” واکسن خود اطمینان دارد.

مطالعه واکسن چینی به یک رقابت سیاسی بین آقای بولسونارو و آقای دوریا دامن زده است که انتظار می رود در سال 2022 برای ریاست جمهوری نامزد شود. در صورت تأیید واکسن ، توسط این موسسه تولید می شود.

آقای بولسونارو قبلاً نسبت به واکسن چینی ابراز تردید کرده بود و روز سه شنبه به خاطر ناکامی در پست فیس بوک خود افتخار کرد.

رئیس جمهور نوشت: “این واکسنی است که دوریا می خواست همه سائوپائولو آن را بزنند.” “یک پیروزی دیگر برای بولسونارو.”

ماه گذشته ، آقای بولسونارو وقتی فهمید که وزارت بهداشت قصد دارد 46 میلیون دوز واکسن را خریداری کند ، با عصبانیت واکنش نشان داد.

وی گفت: “من دستور دادم آن را لغو کنم. “به نظر نمی رسد هیچ کشوری در دنیا به این واکسن چینی علاقه مند باشد.”

حزب آقای دوریا ، حزب برزیل برای سوسیال دموکراسی ، در بیانیه ای گفت که مسابقه تولید واکسن “یک رقابت سیاسی نیست و نمی توان به همین ترتیب درمان کرد”.

این روزنامه آقای بولسونارو را متهم کرد که “آرزوهای سیاسی خود را بیش از هر چیز دیگری قرار داده و زندگی برزیلی ها را نادیده گرفته است”.

به ندرت پیش می آید که دارویی که به طور کامل آزمایش نشده است ، به این گستردگی استفاده شود و دانشمندان در سراسر جهان بارها هشدار داده اند که دولت چین قبل از پایان آزمایشات ، سلامت مردم خود را به خطر می اندازد.

سینوواک پیش از این گفته بود که بیش از 10 هزار نفر در پکن واکسن وی را تزریق کرده اند. به طور جداگانه ، او گفت كه تقریباً تمام كارمندانش – در مجموع حدود 3000 نفر – و خانواده هایشان او را برده اند. متخصصان واکسن می گویند انجام مرحله سوم و نهایی آزمایشات انسانی قبل از در دسترس قرار دادن دارو بسیار مهم است. آزمایشات فاز 3 ده ها هزار نفر را درگیر می کند و می تواند عوارض جانبی غیرمعمول اما بالقوه شدید را تشخیص دهد.

این شرکت آزمایشات فاز 3 را در ماه اوت در برزیل و اندونزی و در سپتامبر در ترکیه آغاز کرد و واکسن خود را در حدود 27000 نفر آزمایش کرد. سینوواچ اظهار امیدواری کرد که روند کار تا پایان سال به اتمام برسد ، اما تعلیق روند در برزیل می تواند روند سایر کشورها را تحت تأثیر قرار دهد و به طور بالقوه برنامه را از خط خارج کند.

به گفته یان سوسانتی ، رئیس بخش برنامه ریزی و استراتژی بازرگانی بیو فارما ، شرکت دارویی دولتی اندونزی Bio Farma ، که آزمایش هایی را در مورد Sinovac انجام می دهد ، گفت که برنامه ای برای لغو آزمایشات خود ندارد.

روند تعلیق برزیل یادآوری چالش های بزرگی است که شرکت های واکسن سازی چینی هنگام رفتن به خارج از کشور با آن روبرو هستند. تعداد کمی از شرکت ها تجربه کار در خارج از کشور را دارند و کمتر تمرکز خود را روی میادین بالقوه مین سیاسی می گذارند. همه آنها مجبور بودند واکسن های خود را در مکان هایی با شیوع فعال آزمایش کنند ، زیرا ویروس در چین تا حد زیادی از بین رفت.

در برزیل ، دادگاه ها تحت فشار سیاسی قرار گرفتند ، زیرا حامیان آقای بولسونارو ، که تهدید را کم اهمیت جلوه می داد و چین را مسئول همه گیری می دانست ، از آنها انتقاد می کردند.

پروفسور رینا مک اینتایر ، رئیس برنامه ایمنی زیستی در انستیتوی کربی در دانشگاه نیو ساوت ولز در سیدنی ، استرالیا ، گفت که عوارض جانبی جدی ناشی از آزمایش واکسن بسیار نادر است ، اما افزود: ” دوباره با واکسن های مختلف اتفاق می افتد. اگر شما 45000 نفر در این روند داشته باشید ، به احتمال زیاد یک فرد در آن زمان یک اتفاق جدی برای سلامتی خواهد داشت. “

پروفسور مک اینتایر گفت که این وقفه به هیئت نظارت بر ایمنی اجازه می دهد تا تحقیق کند.

متخصصان واکسن می گویند داده های مراحل اولیه آزمایشات سینوواک امیدوار کننده است. نتایج مطالعات فاز 1 این شرکت عوارض جانبی را نشان نداد و مطالعات فاز 2 90٪ محافظت در برابر SARS-CoV-2 ، ویروس عامل Covid-19 را نشان داد.

دیدن اولین تولید واکسن توسط یک شرکت چینی در اولویت رهبر کشور شی جین پینگ است. آقای شی در این تلاش ها به شهرت شخصی خود متکی بود ، که به عنوان راهی برای پاک کردن مقصر مقصر شناخته می شود که چندین کشور به دلیل اشتباهات اولیه هنگام ظهور ویروس در سال گذشته در ووهان ، چین را مقصر دانسته اند.

درمان سینوواک یک واکسن غیرفعال است ، به این معنی که توسط ویروس کرونا ساخته می شود که توسط مواد شیمیایی ضعیف شده یا کشته شده است.

تائو لینا ، متخصص واکسن در شانگهای ، گفت که او معتقد است تعلیق برزیل بر اساس علم نیست بلکه بر اساس سیاست است.

آقای تائو ، ایمونولوژیست سابق در مرکز کنترل و پیشگیری بیماری ها در شانگهای گفت: “فناوری واکسن های غیرفعال بسیار بالغ است و احتمال ارتباط این حادثه با واکسن ها بسیار ناچیز است.” وی گفت که بعید است دولت چین برنامه استفاده اضطراری را به حالت تعلیق درآورد زیرا “این باعث وحشت زیادی خواهد شد”.

گزارشگری توسط مانوئلا آندرهونی ، لتیشیا کاسادو ، السی چن و موکتیتا سوهارتونو انجام شد. امبر وانگ در این تحقیق سهیم بود.[ad_2]

منبع: key-news.ir

ایندکسر