[ad_1]

بریتانیا روز دوشنبه اعلام کرد که از اوایل سال آینده محدودیت اهدای خون توسط همجنسگرایان و مردان دوجنسگرایان را کاهش می دهد ، این تغییر سیاست “متغیری” است که مورد استقبال فعالانی قرار گرفته است که مدتها با قوانینی که آنها را تبعیض آمیز می خوانند مبارزه می کنند.

به دنبال توصیه های یک کمیسیون بهداشت که گفته بود ممنوعیت کلی همجنسگرایان فعال جنسی یا مردان دوجنسیتی که باید خون اهدا کنند ، این تغییر از تابستان سال آینده اعمال می شود. دولت این توصیه ها را پذیرفت و گفت این تغییرات بر امنیت خون تأثیر نمی گذارد.

وزیر بهداشت انگلیس مت هانكوك در بیانیه ای گفت: “این تغییر در اهدای خون بی خطر است و به افراد بیشتری كه قبلاً از معیارهای انتخاب اهداكننده خارج شده بودند فرصت می دهد تا برای نجات جان مردم كمك كنند. دوشنبه

این قوانین پیش بینی می کند که “همه مردان باید سه ماه پس از رابطه دهانی یا مقعدی با یک مرد دیگر قبل از اهدا کردن صبر کنند.”

بیانیه ای که روز دوشنبه توسط سرویس بهداشت ملی صادر شد ، مانع سه ماهه را برطرف كرد و گفت كه مردان همجنسگرا و دوجنسیتی كه بیش از سه ماه شریك جنسی مشابه داشتند ، در صورت عدم اطلاع از قرار گرفتن در معرض عفونت مقاربتی ، مجاز به اهدا خواهند بود. آنها از داروها برای جلوگیری از شیوع HIV ، ویروسی که باعث ایدز است استفاده نمی کنند. قوانین جدید در انگلیس ، ولز ، اسکاتلند و ایرلند شمالی اعمال خواهد شد.

در انگلیس سالهاست که فعالان در حال تغییر کار در این زمینه هستند. در سراسر جهان ، چنین محدودیت هایی موجب خشم فعالان حقوق همجنسگرایان شده است و آنها را به عنوان انگ انگاری توصیف می کنند. برخی از مردانی که با مردان دیگر رابطه جنسی برقرار می کنند ، حتی از سرخوردگی از قوانین ، ادعا می کنند که به هر حال خون داده اند.

ایتن اسپبی ، بنیانگذار FreedomToDonate ، یک گروه فعال انگلیسی ، تلفنی گفت: “ما این همه سال احساس کثیفی کرده ایم.” این گروه ائتلافی را رهبری می کند که یک کمپین اهدای خون برابر را اداره می کند و در تعمیرات اساسی با دولت همکاری نزدیک دارد.

وی افزود: “این سیاست یک تغییر اساسی در شناخت افراد به عنوان افراد است” و افزود که امیدوار است که در سراسر جهان برای میلیون ها همجنسگرا و دو مرد اثرات موجی ایجاد کند. وی برای اولین بار افزود ، “افراد بر اساس رفتارهای جنسی آنها مورد قضاوت قرار می گیرند ، نه جنسیت آنها.”

آقای اسپیبی گفت که چند سال پس از آنکه به دلیل گرایش جنسی خود از بانک خون منحرف شد ، کارزاری را برای رفع محدودیت ها آغاز کرد. پس از اینکه پدربزرگش یک عمل نجات دهنده زندگی را انجام داد که نیاز به چند پیمانه خون داشت ، از او اهدا شد.

این دستورالعمل جدید در مورد هر شخصی که تشخیص می دهد با سایر مردان رابطه جنسی دارد ، اعمال خواهد شد.

انگلیس در حال پیوستن به لیست فزاینده ای از کشورها است – فرانسه ، ایتالیا و اسپانیا – که قوانینی را برای اهدای خون به مردان همجنسگرا یا دوجنسگرایانه کاهش داده اند. این محدودیت ها عمدتاً در دهه 1980 و در جریان اپیدمی ایدز ، زمانی که مقامات جهانی از شیوع HIV از طریق جریان خون ترسیدند ، اعمال شد.

با این حال ، از آن زمان به بعد ، عفونت های جدید HIV در کشورهای غربی کمتر مشاهده شده و غربالگری به طور قابل توجهی بهبود یافته است. مدت ها است که فعالان و بسیاری از کارشناسان بهداشت استدلال می کنند که قوانین پیرامون مردانی که با مردان دیگر رابطه جنسی دارند منسوخ شده و کلاله مضر را افزایش می دهد.

در سال 2017 ، انگلستان با تغییر جدول زمانی مردان همجنسگرا و دوجنسگرایان برای جلوگیری از رابطه جنسی قبل از اهدا از یک سال به سه ماه ، این مورد را به عنوان یک محافظ امن برای اطمینان از آلوده نشدن خون اهدا شده ذکر کرد. اما کمیسیون بهداشت دریافت که این قانون سه ماهه برای مردان همجنسگرا و دوجنسگرایی که رفتارهای جنسی پرخطر ندارند ، ضروری است.

در ماه ژانویه ، سرویس بهداشت ملی با اشاره به عدم تعادل جدی جنسیت در بین اهدا کنندگان ، گفت که به مردان جوان بیشتری برای شروع اهدای خون نیاز دارد.

ایالات متحده و استرالیا هنوز هم به مردانی که با مردان دیگر رابطه جنسی برقرار می کنند قبل از اهدای خون سه ماه صبر کنند. پس از لغو هزاران رگ خونی در جامعه به دلیل بیماری همه گیر ویروس کرونا و کاهش ذخایر خون جهانی ، هر دو در ماه آوریل تغییر در قوانین خود را اعلام کردند. بر اساس برخی تخمین ها ، فقط در ایالات متحده بیش از یک میلیون کمک مالی از بین رفته است.

با این حال ، کارشناسان پزشکی گفتند که این تغییرات به اندازه کافی پیش نرفته است ، گروهی متشکل از بیش از 500 پزشک ، محقق و متخصص بهداشت عمومی در ایالات متحده با امضای نامه ای از مقامات خواستار رفع محدودیت ها شدند.

پزشکان نوشتند: “ما از استانداردهای آرامش بخش که ایمنی خون رسانی ما را به خطر بیاندازد ، دفاع نمی کنیم.” “در عوض ، ما از استانداردهای علمی منطقی حمایت می كنیم كه حداكثر امنیت خون رسانی را حفظ می كنند در حالی كه عدالت را تقویت می كنند و تبعیض تاریخی در اهدای خون را برطرف می كنند.”

فعالان در سراسر جهان گفته اند که اقدام انگلیس شروع خوبی است ، اما کارهای زیادی باید انجام شود.

جی فرانكون ، یك شركت كننده در مبارزات انتخاباتی مستقر در تگزاس كه در سال 2017 برای توجه به قوانین ایالات متحده از رابطه جنسی پرهیز كرد ، یكشنبه شب در یك مصاحبه تلفنی گفت: “این سیاست ریشه در این ترس از HIV دارد.” وی محدودیت های ایالات متحده را “سیاستی مضحک” توصیف کرد.

وی به تغییرات در انگلیس افزود: “این خبر دلگرم کننده است ، اما این یک علم جدید نیست.” “من منتظر روزی هستم که تغییرات سیاسی ما در آمریکا و تصمیمات سیاسی ما تحت تأثیر همجنسگرایی و ترس نباشد.”

[ad_2]

منبع: key-news.ir

ایندکسر